Otestujte si, zda je váš pes v optimální tělesné kondici

19.12.2023

Podívejte se na psa na fotografii. Zdá se vám příliš hubený? Pokud jste odpověděli ano, tak rozhodně čtěte dál. 

foto č.1
foto č.1

Pes na fotografii má, dle mezinárodně uznávané stupnice Body Conditon Score (BCS), optimální tělesnou kondici.

Stupnice má hodnoty 1-9, číslo 1 znamená těžká, život ohrožující podváha, číslo 9 velmi těžkou obezitu. Oba konce stupnice jsou špatně.

Optimální tělesná kondice má pak na stupnici hodnotu 4 - 5.

Taková kondice je ale většinovou populací vnímána jako příliš hubený pes, každopádně je to stupnice (relativně) objektivní a většina psí populace se do hodnoty 4 - 5 nevleze a to rozhodně pro vašeho chlupáče není dobře a nic na tom nemění, že vám se pes se skóre 4 - 5 zdá příliš hubený - to už je subjektivní. Stupnice je objektivní :-).

Tuto kondici vyhodnotíme vizuálně (pohledem) a palpačně (dotykem).

Pohledem na psa seshora a z boku. Seshora u optimální kondice vidíme ostrou siluetu pasu za hrudníkem (foto č.1), ale ta sama o sobě není pro vyhodnocení dostačující. Z boku je potřeba vidět siluetu vtaženého břicha (foto č.2). Pes, který sice má seshora viditelnou siluetu pasu, ale nemá siluetu vtaženého břicha z boku, protože se v jeho břišní dutině nachází nadbytečné množství tuku, nehodnotíme jako psa v optimální tělesné kondici.

foto č.2
foto č.2

Dalším kritériem je nahmatání žeber. Na hrudním koši je mnoho svalů, ale jsou to velmi tenké svaly. Cokoli, co nám brání nahmatání žeber tzv. na první dobrou je nadbytečný tuk. 

U optimální tělesné kondice jsou žebra dobře hmatná, nejvíce ty spodní (tedy ty na konci hrudního koše) a za lopatkou už jsou více skrytá ve svalovině a hmatná být tolik nemusí. Žebra, především ta spodní, mohou být i viditelná. Vyloženě viditelnost žeber (ano/ne) je diskutabilní. U některých plemen (ohaři, chrti, "maliňáci", pracující psi) vyloženě okem viditelná být mohou (foto č.3).

To co stupnice nezohledňuje, je míra a kvalita osvalení psa. Samozřejmě, že pes se siluetou pasu i břicha bez svalové hmoty nebude vyhodnocen jako optimální tělesná kondice. Každopádně vidím ji jako fyzioterapeut raději, než to nad hodnotu 6 a výš. Zda má pes dostatečnou svalovou hmotu už je pro běžného člověka těžší vyhodnotit, ale vypozorovat že "nějakou" má/nemá zvládne asi každý.

Majitelé "příliš hubených psů", kteří jsou ale ve skutečnosti v optimální výživové kondici, nenechte se zneklidňovat vašim okolím, že psa nekrmíte atd. atd. :-). Zvládá váš pes všechny aktivity, které s ním podnikáte? Má pravidelnou a pevnou stolici? Tak je dost pravděpodobně, že je vše v pořádku a jeho klouby a záda vám ve stáří řeknou jedno velké DĚKUJI.

foto č.3
foto č.3

Hezky zpracované, včetně fotek reálných psů, jsou jednotlivé stupně BCS např. zde: https://www.unodogs.com/dog-body-condition-score