Ukažte mi jak váš pes sedí

15.05.2024
Foto 1
Foto 1
Foto 2
Foto 2

Sed

To jak si pes sedá, lehá a z pozice se zvedá do stoje je důležitou pomůckou v diagnostice pohybu a stavu pohybového aparátu 🔎.

Napoví mnohé o mobilitě a stavu kloubů zapojených v jednotlivých pozicích, o síle či slabosti určitých svalových skupin, odhalí svalové dysbalance (asymetrie), které vedou k nerovnoměrnému zatěžování a opotřebování kloubů, svalové tenzi, kulhání, apod.

Co může vidět fyzioterapeut, když si pes sedne:

Například u Mayi🤍 (Foto 1) v její pozici sedu vidět mírně zhoršená mobilita kloubů pánevních končetin, obzvláště tarsálních (kotníky) do flexe (pokrčení), z tohoto sedu bych očekávala i možný problém na kyčelních kloubech, při vstávání ze sedu do stoje z pohledu zezadu jsou pak patrné i drobné svalové asymetrie na gluteálních (hýžďových) svalech, v dysbalanci budou pravděpodobně i svaly adduktorů i abduktorů kyčlí, vzhledem k výraznému vtáčení tlapek dovnitř, apod.
Tato fenka k nám ale chodí pravidelně již dlouho a staráme se o to, aby měla minimální nebo žádnou pohybovou potíž, přestože má vícečetné ortopedické nálezy.

U Fabíka🤍 (Foto 2) je to z pohledu fyzioterapeuta na výraznější zbystření, pes sedí ve výrazné asymetrii levá vs. pravá pánevní končetina a zároveň je omezena mobilita kolenního kloubu do flexe. Vizuálně je tedy dost pravděpodobný otok a bolestivost tohoto kloubu, s ostatními fyzioterapeutickými nálezy je takové zvíře referováno před zahájením rehabilitace nejdříve ortopedovi, který nám ho následně "vrátil" s diagnózou a doporučením konzervativního řešení poranění předního zkříženého vazu fyzioterapií a podpůrnou léčbou, což se zatím úspěšně povedlo

S každým pejskem se pak v rámci rehabilitace pracuje jinak.

Většina psů si sedá špatně, pokud se s ním korektní sed vyloženě cíleně necvičí.
Vyhodnocení, zda je "něco víc špatně", než že si pes prostě neumí sednout, musí jít ruku v ruce s jinými fyzioterapeutickými nálezy a případnou diagnózou. Každopádně pokud pes ani po korekcích není schopen dosáhnout sedu s fyziologickým rozložením váhy na jednotlivých kloubech, může se jednat o varovný signál, že se na pohybovém aparátu vyskytuje větší či menší problém.